Kamienie to naturalne wytwory natury, które można wykorzystać na wiele sposobów, ale wymaga to zastosowania odpowiedniej metody obróbki. Obecnie kształtowanie kamienia polega na łupaniu, cięciu, obróbce termicznej, laserowej, ultradźwiękowej, prądem elektrycznym o konkretnej częstotliwości. Wszystko to przebiega przy użyciu specjalistycznych narzędzi i maszyn. Efektem tych działań jest powierzchnia kamienna szlifowana, piłowana, płomieniowana, piaskowana, łupana i groszkowa. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele.

Kamień obrobiony różnym sposobami

Powierzchnia kamienia naturalnego może zostać wykończona przy użyciu różnych metod. Od tego, na którą z nich się zdecydujmy, zależeć będzie nie tylko wygląd, ale też właściwości. Popularnym zabiegiem jest polerowanie, szczególnie w przypadku obrabiania granitu i marmuru. Do szlifowania używa się specjalnych kamieni o konkretnym stopniu granulacji, w zależności od tego, jaki chce się uzyskać efekt. Tarcze kamienne obracają się z bardzo dużą prędkością, nadając surowcowi gładkość i głębię koloru. Powierzchnia polerowana odznacza się niską nasiąkliwością, odpornością na ścieranie i zarysowania, łatwością w czyszczeniu, elegancją, sterylnością. Z kolei za pomocą palnika i wody można uzyskać powierzchnię płomieniowaną. Chodzi tutaj o kamień palony, szorstki w dotyku i wymagający impregnacji. Cechuje się właściwościami antypoślizgowymi, które nadaje się za pomocą poddawania kamienia działaniu wysokiej temperatury, a następnie schładzaniu go wodą. Efektem tego jest powstanie nierówności. 

Powierzchnia matowa może być wyszlifowana i jednocześnie gładka dzięki sięgnięciu po specjalne szczotki. Chodzi tutaj o tą satynową, nazywaną też antykowaną i szczotkowaną. Wyróżnia ją gładkość jednocześnie niezłe właściwości antypoślizgowe. Nie prezentuje się jednak tak elegancko jak powierzchnia polerowana, ale za to jest dużo mniej śliska. Za pomocą wody można też uzyskać efekt WaterJet. Wymaga to sięgnięcia po specjalną maszynę, która generuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem, dodatkowo zawiera też ścierniwo. Ten sposób obróbki kamienia pozwala otrzymać powierzchnię chropowatą i o bardzo dobrych właściwościach antypoślizgowych. Ze względu na duże zagłębienia należy pamiętać o impregnacji. 

Powierzchnię kamienna można najpierw potraktować wodą lub płomieniem, po czym przejść do zabiegu szczotkowania. Efektem tych wszystkich procesów będzie kamień matowy, dosyć gładki, ale z nierównościami. Po takie rozwiązanie sięga się przede wszystkim tam, gdzie chcemy uzyskać kamień o wysokich walorach estetycznych i dekoracyjnych. Popularnymi metodami obróbki są też śrutowanie, piaskowanie i groszkowanie. W ich przypadku dąży się do nadania kamiennej powierzchni chropowatości i zmienienie pierwotnego wyglądu.

Artykuł pochodzi ze strony: do-kamienia.pl

Sposoby obróbki kamienia – do-kamienia.pl