Marmur naturalna skała metamorficzna wykorzystywana do wszelkiego rodzaju zastosowań. Ze względu na swoje piękno, trwałość, elegancję i inne właściwości jest stosowany w budownictwie, rzeźbiarstwie czy dekoracji wnętrz. Ogólnie rzecz biorąc marmur jest często spotykanym kamieniem. Jednak mimo to do dzisiaj skrywa tajemnice nawet przed najbardziej doświadczonymi kamieniarzami i wielbicielami tego kamienia. Zapraszamy na 5 ciekawostek o marmurze, o których nie miałeś pojęcia!

Mimo, że na świecie marmur jest bardzo znanym kamieniem, a jego zastosowanie szerokie, to nigdy nie napotkamy na 2 takie same bloki tej skały. Mogą być podobne lub sprawiać wrażenie takich samych, ze względu na bardzo bliskie wzory żylne lub odcień samego bloku, jednak nigdy nie będą takie same. Powodem tego jest fakt, iż o barwie oraz sposobie przebiegu żył w kamieniu decyduje naturalny osad minerałów (najczęściej krzemienia, grafitu czy pirytu). To sprawia, że każda bryła jest unikalna i niepowtarzalna.

Już w Starożytnej Grecji, a nawet wcześniej ludzie mieli do czynienia z marmurem. Był głównie wykorzystywany do celów dekoracyjnych, ale także budowniczych. Najlepszym przykładem są posągi i rzeźby słynnego na całym świecie Michała Anioła. I to właśnie ze starożytnej greki pochodzi to słowo. Znaczy ono „lśniący kamień” lub coś „błyszczącego„. Jak widać Grecy już wtedy zauważali piękno tego kamienia. Nie bez powodu marmur jest symbolem elegancji i luksusu.

Dawno temu liczni mistyfikatorzy wraz z szarlatanami medycyny twierdzili, że marmur posiada zdolności w leczeniu chorób układu pokarmowego. Dziś wiemy, że jest to nieprawda co zostało udowodnione naukowo. Natomiast do dzisiaj w Indiach panuje przekonanie, jakoby marmur był kamieniem o magicznym zastosowaniu. Ma on służyć jako pomost pomiędzy naszym światem, a światem bogów. Dlatego też w tym regionie Azji wykonuje się małe figurki z marmuru, aby móc modlić się do nich.

Jak już wspominaliśmy marmur jest doskonałym materiałem budulcowym, stosowanym zarówno w domach, budynkach, jak i na zewnątrz. Natomiast wykorzystuje się go również w bardziej niecodziennych sytuacjach, a mianowicie:

  • marmur może być istotnym dodatkiem do farb czy makijażu. Działa wtedy jako rozjaśniacz lub wybielacz
  • proszek marmurowy wykorzystuje się jako wypełniacz najczęściej do żywicy poliestrowej. Dzięki temu można stworzyć długotrwałe, struktury (rzeźby, pomniki itp.) odporne na działanie środowiska zewnętrznego.
  • jeszcze innym nietypowym zastosowaniem proszku marmuru jest dodawanie go w bardzo małych ilościach do leków. Dzięki swoim właściwościom idealnie neutralizuje różne kwasy co pomaga przy leczeniu chorób związanych z kwasowością w żołądku
  • jednak najdziwniejszym zastosowaniem marmuru jest to sprzed wieków, stosowanych przez naszych przodków. Dbali oni o swoją jamę ustną używając do tego również sproszkowanego marmuru w postaci muszli zwierząt. Okazuje się bowiem, że marmur ma niezwykłe właściwości ścierające i do dzisiaj możemy spotkać w niektórych pastach do zębów drobinki marmuru.

Miasto, którego symbolem jest ten minerał leży w Toskanii, we Włoszech. Jest nim Carrara, określane często jako centrum wydobycia marmuru. Jak podają źródła, lokalne kamieniołomy wydobywają tam ponad milion ton rocznie tego kamienia. Niektórzy określają Carrarę miastem symbolicznie zbudowanym z marmuru. Tam właśnie wiele zabytków i budynków publicznych wykonanych jest z lokalnego budulca, co nadaje mu charakterystyczny wygląd.
Jednak od maja 2013 roku, stolica Turkmenistanu – Aszchabad – został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru. Naliczono 543 budynki zdobione białym marmurem o łącznej powierzchni ponad 4,5 mln metrów kwadratowych. 

Artykuł pochodzi ze strony: Kamieniarze.info – portal kamieniarski – o kamieniarzach – Kamieniarze info

5 ciekawostek o marmurze, o których nie wiedziałeś! (kamieniarze.info)